Neurologické oddelenie získalo medzinárodné prestížne ocenenie

Cievna mozgová príhoda (ľudovo porážka) vzniká buď na podklade krvácania do mozgu alebo jeho nedokrvenia, v dôsledku uzáveru mozgovej tepny. Kým krvácanie do mozgu sa takmer liečiť nedá, s nedokrvením je to lepšie. V oboch prípadoch sa prejavuje  cievna mozgová príhoda veľmi podobne, a to akútne vzniknutým ochrnutím končatín na jednej strane trupu alebo poruchou reči.

Zrazeninu krvi v menšej cieve je možné rozpustiť pomocou lieku, ktorý sa podá priamo do žily pacienta. Pokiaľ je zrazenina väčšia a uzatvára väčšiu cievu, farmakologické rozpustenie nemusí postačovať a zrazeninu je potrebné z tela doslova vytiahnuť mechanicky, pomocou katétra (špeciálny drôtik) cez stehennú tepnu.

Okrem šikovnosti lekárskeho tímu o výsledku liečby rozhoduje predovšetkým čas. Čím skôr príde pacient do nemocnice, tým je šanca na dobrý výsledok lepšia. Je dôležité si však tiež uvedomiť, že nič nie je stopercentné. I pri tých najlepších podmienkach, dochádza k zlepšeniu zdravotného stavu u každého druhého až tretieho pacienta.

Sme súčasťou iktových centier

Neurologické oddelenie v Liptovskej nemocnici je súčasťou centier poskytujúcich liečbu cievnych mozgových príhod, takzvaných iktových centier. Kvalita poskytovanej starostlivosti v týchto centrách je monitorovaná a pravidelne vyhodnocovaná. Medzi sledované parametre patrí napríklad percento liečených pacientov za pomoci trombolýzy (podanie lieku na rozpustenie zrazeniny), percento pacientov liečených katatrizačne (vytiahnutie zrazeniny mechanicky), či rýchlosť zahájenia liečby.

Tieto údaje boli Národným centrom zdravotníckych informácií SR zaslané Európskej spoločnosti pre cievne mozgové príhody (ESO). Tá sa na základe analýzy rozhodla udeliť Neurologickému oddeleniu v Liptovskom Mikuláši najvyššie „diamantové“ ocenenie pri príležitosti výročného kongresu, ktorý sa konal v máji vo švédskom Goteborgu.

Ocenenie prevzal primár neurologického oddelenia

Ocenenie prebral primár MUDr. Kováčik, ktorý udelenie okomentoval: „Ide o prestížne ocenenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Je to ocenenie, ktoré patrí celému tímu, do ktorého patria okrem lekárov i sestričky a nižší zdravotný personál. Netreba zabúdať ani na kolegov z radiológie, či posádky RZP/RLP, ktoré pacientov privážajú. A samozrejme i na vedenie nemocnice, ktoré sa napriek zložitej ekonomickej situácii snaží podporovať pozitívne procesy. Dôležité si je tiež uvedomiť, že ocenenie hovorí i o tom, že pacienti k nám prichádzajú včas. Ocenenie predstavuje dôkaz, že i v okresnej nemocnici a v skromnejších podmienkach sa dá robiť kvalitná medicína“.

MUDr. Michal Kováčik

044/55 63 351

kovacik@nsplm.sk

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár