Rodičky rozhodli o najlepších pôrodniciach na Slovensku: Liptovskomikulášska nemocnica sa má čím pochváliť.

Health Policy Institute (HPI) vyhodnotil najlepšie pôrodnice na Slovensku za uplynulý rok. Projekt Sprievodca pôrodnicami má tak za sebou už šiesty ročník. HPI komunikuje s pôrodnicami, a hodnotí kvalitu poskytovanej zdravotníckej starostlivosti na základe medicínskych indikátorov (Expertské hodnotenie).

„V roku 2016 na Slovensku bolo na Slovensku k dispozícii 53 pôrodníc, v ktorých sa narodilo 57 717 detí. Je to priemerne 1 089 pôrodov na jednu pôrodnicu,“ skonštatovala Katarína Skybová z Health Policy Institute.

Hodnotili v štyroch kategóriách

Expertské hodnotenie výskumníci rozdelili do štyroch kategórií, podľa úrovne neonatologickej starostlivosti pri pôrodnici. „Na Slovensku máme nemocnice so štyrmi stupňami neonatologickej starostlivosti (I, II, III, III+) – podľa vybavenosti a teda schopnosti tohto zariadenia poskytnúť potrebnú pomoc novorodencom,“ informuje ďalej Skybová z Health Policy Institute.

Prvé miesto pre mikulášsku nemocnicu

Podľa nej najvyššiu úroveň starostlivosti poskytujú perinatologické centrá (úroveň starostlivosti III+), ktorých poslaním je koncentrovať v príslušných regiónoch závažné prípady tehotenských a neonatálnych komplikácií s cieľom zvýšiť kvalitu starostlivosti o tehotnú ženu, rodičku, šestonedieľku a jej novorodenca.

Prvé miesto v druhom stupni neonatologického oddelenia pri pôrodnici získala aj nemocnica s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši, ktorá získala 72,22 bodu.