Popis pracoviska
Laboratórium klinickej biochémie Liptovskej nemocnice s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu je nemocničné laboratórium,ktoré poskytuje základné aj špecializované diagnostické laboratórne vyšetrenia v odbore klinická biochémia. Pracovisko je vybavené modernými analytickými prístrojmi, používame certifikované diagnostiká a sme zapojení do medzinárodného systému externej kontroly kvality klinickej analytiky RIQAS od dodávateľa Randox s.r.o. Hlavným analytickým systémom nášho laboratória sú biochemické analyzátory Roche Cobas c501, Cobas e411, Integra 400.
Cieľom laboratória je ponúknutie čo najkvalitnejších laboratórnych služieb svojim klientom. Kombinácia odborných znalostí a skúseností vytvára optimálne podmienky kvalitnej spolupráce s lekármi, poliklinikami a inými nemocnicami. Veľký dôraz sa kladie na neustále zvyšovanie kvality poskytovaných služieb, ich rozsahu, spoľahlivosti, rýchlosti a kontinuálnej dostupnosti.
Úsek klinickej biochémie sa nachádza v areáli nemocnice v budove Oddelenia laboratórnej medicíny na 1. poschodí
Prehľad laboratórnych vyšetrení
Laboratórium má vo svojej ponuke 133 vyšetrení, ktoré zahŕňajú základné biochemické vyšetrenia v sére, v plazme, v moči, v likvore:
- kardiomarkery
- markery zápalu
- špeciálne proteíny
- lipoproteíny
- elektroforézu v sére
- testy na diabetes mellitus
- anémiu
- vnútorné prostredie
- vyšetrenie stolice
- niektoré hormóny
- tumorové markery
- humorálnu imunitu
- vyšetrenia punktátu.
- vyšetrenia likvoru
Spektrum vyšetrení, ktoré môže laboratórium na požiadanie zo strany lekára zaviesť do rutinnej praxe je oveľa širšie ako aktuálne.
Poskytujeme služby aj pre samoplátcov počas pracovnej doby od 6.30 – 14.30.
Žiadanka biochemických vyšetrení
Pre lekárov: Laboratórna príručka
PRACOVNÁ DOBA
Laboratórium pracuje v nepretržitej prevádzke.
Poskytujeme laboratórne služby v celom regióne mesta Liptovský Mikuláš, vrátane pravidelného zvozu biologického materiálu, poskytovania odberových skúmaviek a doručovania výsledkov rýchlou elektronickou cestou.
Pondelok až piatok 6:30 – 14:30 hod.
Pohotovostná služba:
Pondelok až piatok 14:30 –6:30 hod.
Sobota, nedeľa a sviatky: nepretržitá pohotovostná služba
Dostupnosť výsledkov
Výsledky sú dostupné u väčšiny laboratórnych vyšetrení v deň odberu, okrem niektorých špeciálnych vyšetrení.
Požiadavky na súrne vyšetrenia sú hotové do 1hodiny od prijatia vzorky do laboratória. Pohotovostné vzorky sa spracovávajú ako súrne vyšetrenia.
Po ukončení analýzy sa vzorky skladujú v skúmavkách v chladničke pri teplote +4°C až +8°C po dobu 48 hodín. Do tejto doby je možné telefonicky požiadať o doplnenie biochemických vyšetrení.
Parametre s obmedzenou stabilitou
Parameter | Stabilita |
Troponín T | 24 hodín pri 4°C |
Folát, Vitamin B12 | 3 hodiny pri laboratórnej teplote |
Informácia o odbere biologického materiálu
Príprava pacienta pred odberom
1) Odber krvi na biochemické vyšetrenia sa vykonáva po telesnom odpočinku ráno medzi 7:00 –9:00 hod. Pri naliehavých diagnostických rozhodovaniach sa vykoná odber aj mimo ranných hodín.
2) Pacient 10 – 12 hodín pred odberom nemá jesť mastné jedlá, piť alkohol, čiernu kávu a fajčiť (minimalizované riziko vzniku chylózneho séra). Pred odberom je vhodný dostatočný príjem tekutín (voda, resp. nesladený čaj). Ak je to možné, 24 – 72 hodín pred odberom sa vynechá farmakoterapia. Odberu nesmie predchádzať fyzická námaha, záťažové diagnostické alebo terapeutické zákroky.
3) Odber v ambulancii sa môže realizovať po 20 – 30 minútovom oddychu v čakárni, vhodná poloha je v sede alebo v ľahu.
Manipulácia s odobratým biologickým materiálom
1) Pred odberom materiálu sestra označí odberovú nádobu štítkom, kde vyznačí základné údaje: meno, priezvisko a rok narodenia pacienta, dátum a čas odberu. Údaje musia byť presné, čitateľné a identické s údajmi na žiadanke – sprievodnom lístku.
2) Po odbere vložte skúmavku do stojana v kolmej polohe (nikdy neukladajte skúmavky ležmo na stôl) a nechajte krv voľne koagulovať pri izbovej teplote 30 minút.
3) Materiál sa do laboratória odosiela čo najskôr, približne do 60 minút po odbere, na súrne vyšetrenia okamžite.
Pri nedodržaní časovej podmienky sa zvyšujú hodnoty draslíka, znižujú sa hodnoty glykémie, klesá katalytická aktivita enzýmov. Z oddelení a ambulancií odobratý materiál do príjmovej miestnosti OKB doručí sanitárka v pravidelných časových intervaloch , zvoz biologického materiálu z externých pracovísk zabezpečuje dopravná služba. Pracovník dopravnej služby je zodpovedný po prevzatí vzoriek za ich správny transport počas dopravy do laboratória. Vzorky sú transportované v prenosných chladničkách vo fixovanej zvislej polohe. Vzorky z nemocníc môžu byť do laboratória transportované aj dopravnou službou iných zdravotníckych zariadení.
4) Pre vzdialenejšie externé pracoviská, kde nie je možné zabezpečiť doručenie krvných vzoriek do 2 hodín od odberu, je doporučené vzorky po 30 minútach scentrifugovať (pri 2500 – 3000 otáčkach/min po dobu 10 minút), oddeliť sérum od krvného koláča a takto pripravené vzorky transportovať do laboratória.
Čo ovplyvňuje biochemické vyšetrenia
- nedodržaná predpísaná príprava pacienta,
- prílišné stiahnutie končatiny a cvičenie,
- nedodržanie podmienok odberu, napr. odber z ihly bezprostredne alebo krátko po infúzii,
- hemolýza séra, napr. výrazné falošné zvýšenie pri AST, ALT, ALP, LDH, kreatinín, K+ ,
- krv odobratá na biochemické vyšetrenia predošlý deň a neošetrená (centrifugovaná, oddelenné sérum od krvného koláča) je neprijateľná
Vyšetrenia, ktoré vyžadujú špeciálny odber
Názov vyšetrenia | materiál | odber |
Parathormón | plazma | do EDTA (ako na KO) |
Laktát | plazma | do EDTA (ako na KO) |
Glykovaný hemoglobín | plná nezrazená krv | do EDTA (ako na KO) |
ABR | heparinizovaná plná nezrazená krv | do EDTA (ako na KO) |
Odber stolice na okultné krvácanie ( pre odd. nemocnice )
Na odber vzorky stolice slúži normálny toaletný papier.
a)Odšrubujte uzáver nádobky.
b) Tyčinkou uzáveru naberte vzorku stolice z toaletého papiera tak, aby ste zaplnili zárezy v spodnej časti tyčinky.
c).Nadbytočné množstvo stolice otrite o toaletný papier.
d) Zašrubujte uzáver nádobky, pevne utiahnite a premiešajte obsah reagencie nádobky testu tak, aby odobratá stolica suspendovala.
Rady pre pacienta
Odber moču
Naodber moču sa používajú sklenené alebo plastové skúmavky, močové poháre alebo zberné nádoby. Vyšetruje sa čerstvý ranný stredný prúd moču alebo zbieraný moč za určené a presne udané časové obdobie.
Odber jednorázového moču
Prvý ranný moč (stredný prúd) sa používa na kvalitatívne (chemické) vyšetrenie. Pokyny pre zachytenie stredného prúdu prvého ranného moču:
a) pacient vykoná intímnu hygienu
b) prvú porciu ranného moču vymočí do WC
c) strednú porciu ranného moču zachytí do močového pohára
d) zbytok vymočí do WC
e)pre odoslanie do laboratória odleje cca 5 – 7ml zo stredného prúdu moču do skúmavky, ktorú dôkladne zazátkuje
f) skúmavka musí byť označená štítkom s nasledovnými údajmi: meno, priezvisko a rok narodenia pacienta, označenie materiálu – ranný moč, (pri opakovanom odbere moču, napr. pri glykemickom profile alebo OGTT musí byť vyznačený aj čas odberu moču).
Odber zbieraného moču
Zbieraný moč za určitý časový úsek(napr. 3, 6, 12, 24 hod.) sa používa na kvantitatívnu analýzu.
Postup zberu:
a) pacient vykoná intímnu hygienu
b) pred začatím zberu sa pacient o 6:00 hod. ráno naposledy vymočí do WC (!!!nie do zbernej nádoby!!!)
c) potom zbiera moč do označenej zbernej nádoby potrebný časový úsek
d) na konci časového úseku sa pacient posledný krát vymočí do zbernej nádoby (to znamená, že pri 24 hod. zbere sa posledný krát vymočí do zbernej nádoby na druhý deň ráno presne o 6:00 hod.)
e) počas zberu sa zberná nádoba s močom uchováva na tmavom chladnom mieste do +5°C (výnimku tvorí zbieraný moč pre stanovenie kyseliny močovej – v chlade sa vyzrážajú jej kryštály)
f) v prípade potreby sa do zbernej nádoby pridá konzervačný prostriedok (dodá laboratórium), aby nedošlo k rozmnoženiu mikroorganizmov a chemickým zmenám
g) Po skončení zberu sa moč dôkladne premieša, objem vylúčeného moču sa zmeria s presnosťou na 100ml v odmernom valci a cca 10 – 15ml moču sa odleje do laboratórnej skúmavky a dobre zazátkuje. Pacient môže na prepravu vzorky moču použiť aj inú vhodnú nádobu, ktorá však musí byť chemicky čistá a suchá. Ak nie je možné zmerať diurézu, je potrebné poslať do laboratória zbernú nádobu s celým množstvom zbieraného moču.
h) Odberová skúmavka alebo zberná nádoba s močom sa opatrí štítkom s nasledovnými údajmi: meno, priezvisko a rok narodenia pacienta, dátum odberu, pri zbieranom moči doba zberu a objem zbieraného moču. Údaje musia byť presné, čitateľné a identické s údajmi na žiadanke – sprievodnom lístku. V prípade zbieraného moču je potrebné na žiadanku zaznamenať aj výšku a hmotnosť pacienta, dobu zberu a diurézu (objem zbieraného moču/ za časové obdobie).
Poučenie pre pacientov na zber moču
Poučenie pre pacientov na zber moču na stanovenie kyseliny vanilmandlovej (VMK) a kyseliny hydroxyindoloctovej (5-HIOK)
Diéta pacienta ( VMK )
Diéta 2 dni bez ovocia, zeleniny, syrov, aromatických múčnikov, kávy ( aj bezkofeínovej), čokolády, orechov, čajov (aj bylinných a ovocných), ovocných štiav, alkoholu, fajčenia.
Podľa možnosti -podľa uváženia ošetrujúceho lekára ! vynechať lieky:
2 týždne bez: metyldopa, tricyklické antidepresíva, clonidin, guanfacin, moxonidin
2 dni bez: levodopy, theophyllinu, reserpinu, prazosinu, sulfonamidov, diuretík, nitroglycerínu, isoproterenolu, labetalolu, niacínu, riboflavínu, chinidínu, chinínu, tetracyklínových atb, erytromycínu, salicylátov, inhibítorov MAO, jódových kontrastných prípravkov .
Diéta pacienta ( 5-HIOK )
Diéta pacienta 3-4 dni bez ovocia- banánov, sliviek, avokáda, ananásu, kiwi, orechov, čokolády, rajčín, vanilky, alkoholu.
Podľa možnosti bez interferujúcich liekov – podľa uváženia ošetrujúceho lekára ! (beta-blokátorov, reserpínu, methyldopa, salicylátov, fenacetínu, naproxenu, fenotiazínov, imipramínu, inhibítorov MAO, isoniazidu, L-dopa, guajakolátu).
PRACOVNÍCI ODDELENIA
Zdravotnícke laborantky
Anna Hrtková
Magdaléna Jacková
Oľga Kordošová
Viera Kubová
Zuzana Lietavová
Kristína Fajdeková
Veronika Kolejáková
Andrea Chovanová
Prevádzkový pracovník
Alexandra Mikulášová