SAMOPLATCOVIA – LABORATÓRNE VYŠETRENIA
Ako prebieha odber?
Odber žilovej krvi sa vykonáva z lakťovej jamky, kapilárny odber z bruška prsta.
V prípade, že ste alergický na niektorý z dezinfekčných prípravkov alebo na niektoré druhy náplasti, informujte o tom zdravotnú sestru pred samotným odberom.
Pokyny pred odberom
- ČAS ODBERU: odber by sa mal vykonať v raňajších, prípadne dopoludňajších hodinách, keďže referenčné intervaly (sú to intervaly, v ktorých sa majú dané výsledky nachádzať) sa získavajú z raňajších odberov.
- ODBER A JEDLO: pacient by mal prísť na odber nalačno (ideálne po 12 hod. lačnení….pred odberom nekonzumovať jedlo a sladké nápoje), pacient môže pred odberom piť čistú vodu, odporúča sa večer pred odberom nejesť mastné jedlá, mäso a mliečne výrobky- najmä pri stanovení tukov (triacylglycerolov) môže dôjsť k falošne vyšším hodnotám.
- ODBER A LIEKY: odber by sa mal uskutočniť pokiaľ je to možné pre užitím plánovaných liekov (v deň odberu pokiaľ je to možné sa odporúča lieky užiť až po odbere, kvôli možným interferenciám), v prípade stanovenia potravinových intolerancií, pokiaľ je to možné je vhodné 2-3 dni pred odberom vysadiť antihistaminiká a kortikoidy, v prípade užívania liekov na štítnu žľazu (Thyroxín, Euthyrox) je potrebné tento liek v deň odberu užiť až po odbere.
- ODBER A ALKOHOL: pacient by nemal min. 1 deň pred odberom konzumovať alkoholické nápoje.
- ODBER A FAJČENIE: pred odberom sa odporúča nefajčiť, pretože fajčenie môže ovplyvňovať výsledky niektorých laboratórnych parametrov.
- ODBER A CVIČENIE/FYZICKÁ AKTIVITA: cvičenie (posilňovňa, aerobic, tréning…) a fyzická aktivita (náročná túra, dlhé bicyklovanie…) pred odberom môžu ovplyvniť výsledky niektorých laboratórnych parametrov ako napr. CK (kreatínkináza), laktát…a to v závislosti od intenzity záťaže, od dĺžky záťaže a od kondície človeka, preto je vhodné pred odberom zredukovať cvičenie a fyzickú aktivitu (min. 1-2 dni pred odberom).
- ODBER A STRES: stres zvyšuje hladiny hormónov nadobličiek, ale aj iných hormónov, preto je pred odberom vhodné vyhnúť sa psychickému stresu.
- ODBER MOČU: je potrebné dodržať základné pravidlá umyté močovo-pohlavné orgány, odobrať stredný prúd ranného moču do čistej skúmavky, stanoviť výsledky do 4 hod.
- ODBER A MENŠTRUÁCIA: 2-3 dni pred a po menštruácii sa neodporúča vyšetrenie močového sedimentu a moču chemicky kvôli interferencii erytrocytov z menštruačnej krvi (kvôli záplave erytrocytov býva močový sediment nehodnotiteľný).
Pokyny po odbere
Po odbere krvi môžu vzniknúť modriny, ale zvyčajne sa hoja rýchlo. Ak je však modrina veľká, môže to trvať 2 až 3 týždne, kým zmizne.
AKO ZNÍŽIŤ RIZIKO VZNIKU MODRÍN:
- menšia ihla: u detí a starších ľudí vhodnejšia.
- na ranu zatlačiť:po odstránení ihly a priložení náplaste na miesto vpichu ľahko tlačiť do 2 minút, v prípade užívania antikoagulancií do 10 minút.
- neohýbať končatinu: viac štúdií poukazuje na riziko vzniku hematómu /modriny pri ohýbaní ruky.
- ostať v kľude aspoň 5 min.: po odbere alebo počas odberu môže pacient pociťovať závraty, prípadne mdlobu spôsobené vazovagálnou synkopou – jedná sa vo väčšine o mladých pacientov, synkopa počas odberu alebo po ňom je dôsledkom strachu alebo náhleho pocitu úľavy.
- vyhýbať sa namáhavej činnosti:nedvíhať ťažké predmety okamžite po odbere krvi.
- použiť studený obklad: na zmiernenie prípadnej bolesti.