Neurologické oddelenie je zamerané na poskytovanie primárnej starostlivosti o neurologické ochorenia. Naše oddelenie poskytuje svoje služby od jeho založenia v roku 1964 do dnešného dňa bez prerušenia.
Neurologické oddelenie sa skladá z:
- lôžkovej časti,
- ambulantnej časti,
- stacionára.
INFORMÁCIE PRE PACIENTA
Vybavenie oddelenia:
Štandardné lôžkové oddelenie tvorí:
- 5 iziebs celkovým počtom lôžok 20, z toho 1 intermediálna izba vybavená monitorovacím a kamerovým systémom na zvýšenú observáciu pacientov preložených z JIS s centrálou na stanovisku sestier.
- 2 jednolôžkové nadštandardné izbyso samostatným sociálnym zariadením, TV prijímačom, stolíkom, stoličkami a samostatnou vstavanou skriňou. Paušálny poplatok za pobyt na nadštandardnej izbe je 15 € na deň.
- na odd je dostupná WIFI sieť
Súčasťou jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS) sú:
- 6 lôžok s plnou monitoráciou životných funkcií, s centrálou na stanovisku sestier.
Neurologický stacionár:
- 4 lôžka
Lokalizácia:
Nachádzame sa na III. poschodí v pavilóne A (chirurgický pavilón).
Kontakt:
Neurologická ambulancia: 0915 809 288
Neurologický stacionár: 044/55 63 300
Objednávanie ozónoterapia: 0905 943 062
email: neuroambulancialm@gmail.com
Informácie o zdravotnom stave hospitalizovaných pacientov sa neposkytujú telefonicky, len osobne počas návštevných hodín.
Vašich blízkych môžete navštíviť každý deň medzi
14:00 – 17:00 hod.
V rámci zabezpečenia bezproblémovej prevádzky neurologického oddelenia Vás žiadame o dodržiavanie nižšie uvedeného:
• vstup na oddelenie len v návlekoch, na JIS v ochrannom plášti
(je k dispozícii na JIS)
• návštevu je nutné nahlásiť sestre
• k jednému pacientovi žiadame na návštevu maximálne 2 osoby
• maximálna doba pobytu na JIS je 15 min
• vzhľadom k infekčnému prostrediu neodporúčame návštevy detí do 12 rokov
DIAGNOSTICKÉ A LIEČEBNÉ METÓDY
Cievna mozgová príhoda:
- cievna mozgová príhoda je akútny stav, pri ktorom dochádza k nedokrveniu (ischemická/ či naopak krvácaniu /hemoragická) do mozgového tkaniva
- naše pracovisko poskytuje emergentnú staroslivosť o pacienta s cievnou mozgovou príhodou, a už pri podozrení na cievnu mozgovú príhodu je pacient RLP/RZP posádkou priamo transportovaný na CT pracovisko, kde v priebehu niekoľkých minút je vyšetrený a diagnostikovaný
- v prípade ischemickej cievnej mozgovej príhody (nedokrvenie mozg. tkaniva) je pacientovi v prípade indikácie po CT natívnom vyšetrení mozgu, ktoré vylúči krvácanie, podaná intravenózna trombolýza, ktorá je jedinou účinnou liečbou ischemickej cievnej mozgovej príhody (liečbu možno podať do 4,5 hod od vzniku ťažkosti). Ak sa pri CT angiografickom vyšetrení mozg. ciev nájde uzáver jednej z nich, pacient je po dohode s intervenčným rádiológom okamžite transportovaný na pracovisko intervenčnej rádiológie za účelom mechanickej trombektómie (snaha o odstránenie uzáveru).
- naše pracovisko poskytuje aj vyšetrenie CT mozgu perfúziou, ak neurologický deficit pacienta trvá viac ako 4,5 hod. Vďaka tomuto vyšetreniu vieme určiť, koľko mozgového tkaniva je možné zachrániť a v prípade indikácie je možné pacientovi podať liečbu intravenóznou trombolýzou aj po 4,5 hodinách.
- V prípade hemoragickej cievnej mozgovej príhody je pacient diagnostikovaný hneď na CT pracovisku, kde mu je podaná adekvátna symptomatická terapia (regulácia tlaku krvi, liečba na zástavu krvácania v prípade užívania liekov na riedenie krvi).
- ročne zdiagnostikujeme viac než 200 cievnych mozgových príhod.
- po diagnostike cievnej mozgovej príhody je pacient hospitalizovaný na našej neurologickej JIS s kapacitou 6 lôžok, ktoré sú plne monitorované (EKG, EEG, dychová krivka, telesná teplota, srdcová frekvencia, tlak krvi), všetkých 6 lôžok je zabezpečených polohovateľnými posteľmi s antidekubitárnymi matracmi.
- počas hospitalizácie sa snažíme odhaliť príčinu ischemickej cievnej mozgovej príhody:
- kontinuálnym monitoringom EKG (odhalenie fibrilácie predsiení),
- Bubble testom – detekcia pravo-ľavého skratu, pri ktorom odhaľujeme prítomnosť defektu medzi pravou a ľavou predsieňou srdca,
- USG karotíd (odhalenie hemodynamicky významného zúženia alebo uzáveru ciev).
Vertigo:
- akútne vznikuté vertigo je ďalšou z najčastejších diagnóz na neurológii.
- pri vyšetrení sa zameriavame na dôkladnú anamnézu, ktorá spolu s klinickým vyšetrením umožňuje spoľahlivé rozlíšenie závratov, ktorých pôvod je mimo centrálnej nervovej sústavy (napr. BPPV, Morbus Meniér, vestibulárna neuronitída) alebo súvisí s poškodením nerovvého systému (cievna mozgová príhoda, ložiskový nález v mozgu a pod.)
Bolesť chrbta:
- v rámci špecializovanej zdravotnej starostlivosti sa zameriavame na liečbu bolesti chrbta.
- mimoriadny zreteľ kladieme na správnu diagnostiku. Tá je jednak funkčná (vyšetrenie lekárom s využitím princípov myoskeletálnej medicíny) a jednak intervečná (cielená blokáda bolestivých štruktúr pomocou lokálneho anestetika vedie k úľave, pokiaľ bolo anestetikum podané ku zdroju bolesti – nerv, kĺb, platnička …).
- vykonávame miniinvazívne ošetrenie bolestivých štruktúr pomocou CT alebo USG navigovaného podania liečiva (PRT – periradikuloterapia, SI infiltrácia, KTB – kaudálna tlaková blokáda, fazetová infiltrácia, intradiskálne podanie liečiv, epidurálne podanie kortikosteroidov …). Od novembra 2014 vykonávame ozónoterapiu.
- v prípade potreby operačného riešenia spolupracujeme s Neurochirurgickou klinikou v Ružomberku.
Roztrúsená skleróza:
- v našej praxi sa stretávame aj s primárnou diagnostikou alebo opakovaným atakom rozstúsenej sklerózy (sclerosis multiplex),
- okrem klinického vyšetrenia pacienta využívame vyšetrenie magnetickou rezonanciou a vyšetrenie mozgomiešneho moku
- po diagnostike je pacientovi podávaná pulzná kortikoterapia a pacient je následne konzultovaný na vyššom špecializovanom pracovisku
Epilepsia:
- patrí medzi záchvatove stavy, pri ktorej dochádza k prechodnej poruche funkcie nervových buniek,
- pacietovi po epileptickom záchvate realizojeme CT vyšetrenie mozgu, EEG vyšetrenie a prípade podozrenia na neurinfekciu pristupujeme k odberu mozgomiešneho moku,
- v prípade prvého záchvatu je pacient hospitalizovaný a následne je zahájená diagnostika a hľadanie príčiny vzniku epileptických záchvatov (toxická príčina, nádor mozgu, infekcia nerovej sústavy, štrukturálne poškodenie mozgového tkaniva).
Medzi ďalšie ochorenia, ktoré sa na našom
oddelení diagnostikujú a liečia patria:
- nádory mozgu a miešneho kanála,
- demencie,
- neuroinfekcie,
- extrapyramídové ochorenia,
- bolesti hlavy,
- poruchy nervovo svalového komplexu,
- hydrocefalus,
- polyneuropatie,
- priónové ochorenia.
Cenník poskytovaných služieb:
- nadštandardná izba (za 1 noc) – 15 EUR
- poplatok za výber lekára (amb, EEG, EMG, EP, USG) – 10 EUR
- ozónoterapia – 90 EUR.
NEUROREHABILITÁCIA
- pacientom sa okrem lekárskej a ošetrovateľskej starostlivosti dostáva tiež fyzioterapeutická, klinicko-logopedická a psychologická starostlivosť.
- naše pracovisko zamestnáva 3 fyzioterapeutov, 1 klinického logopéda a 1 psychológa, ktorí zlepšujú kvalitu života pacientov po cievnej mozgovej príhode, ochorení chrbtice, demenciách a iných neurologických diagnózach.
- naše pracovisko disponuje vlastnou telocvičňou, stacionárnym bicyklom, stacionárnym bicyklom pre ležiacich pacientov, WalkAide neurostimulátorom.
- náš fyzioterapeut Mgr. Vladimíra Tatarková v spolupráci s iniciatívou Angels vytvorila edukačné videá pre rodinných príslušníkov, ktorí sa chcú v domácom prostredí správne postarať o svojho blízkeho po prekonaní cievnej mozgovej príhody – videá sú dostupné na sekundaprezivot.sk/krok-za-krokom-po-mozgovej-prihode.
ČO POSKYTUJEME:
- EMG vyšetrenie – elektomyografia – elektrodiagnostická metóda, ktorá slúži k diagnostike porúch nervosvalového aparátu.
- EEG vyšetrenie – elektoencefalografia – neinvazívna diagnostiká metóda ktorá zaznamenáva elektrickú aktivitu mozgu.
- aplikácia boltulotoxínu – aplikácia neurotoxínu, ktorý zmierňuje spasticitu (zvýšené napätie svalových vlákien po cievnej mozgovej príhode) alebo dystóniu (abnormálne postavenie časti ľudského tela).
- ultrazvukové vyšetrenie extrakraniálnych ciev a transkraniálny Doppler.
- neurologický stacionár.
- neurologická ambulancia.
KROK ZA KROKOM po mozgovej príhode
Edukačné videá pre rodinných príslušníkov, ktorí sa chcú v domácom prostredí správne postarať o svojho blízkeho po prekonaní cievnej mozgovej príhody.
ANGELS iniciatíva v spolupráci s fyzioterapeutkami z neurologického oddelenia LNsP Mgr. Vladimírou Tatarkovou a Mgr. Lenkou Gajancovou vytvorili edukačno- sociálny projekt. Ide o sprievodcu, ktorý vás „krok za krokom“ prevedie od manipulácie s ťažko mobilným pacientom na lôžku, cez základné cvičenie až ku nácviku chôdze.
Videá sú zrozumiteľné, určené pre laikov a voľne dostupné na stránke pacientskej organizácie:
https://www.sekundaprezivot.sk/krok-za-krokom-po-mozgovej-prihode
Pripomíname, že pod videami je pripravený PDF dokument s QR kódom na stiahnutie. Je to forma jednoduchého letáku, ktorý je určený na šírenie informácie. Môže sa pripínať k prepúšťacím správam pacientov po CMP, byť použitý v čakárňach, ambulanciách, kdekoľvek to bude užitočné…
Dúfame, že tento videový sprievodca bude pomocníkom pre množstvo ľudí, ktorí sa ocitli v novej životnej situácii a pomôže v prvotnej neistote pri starostlivosti o ťažko mobilného pacienta.
PRACOVNÍCI ODDELENIA
MUDr. Michal Kováčik
primár oddelenia
Mgr. Katarína Burianová
vedúca sestra
Mgr. Kristína Lietavová
manažérka dennej zmeny
Lekári:
MUDr. Eva Hrivňáková
MUDr. Tatiana Kňavová
MUDr. Martina Krajčiová
MUDr. Katarína Lehotská
MUDr. Jozef Mikita
MUDr. Michal Poddaný
MUDr. Dominika Procházková
MUDr. Barbora Sotáková
MUDr. Dominika Šályová