Jednodňová zdravotná starostlivosť vznikla transformáciou očného oddelenia LNsP MUDr. Ivana Stodolu Liptovský Mikuláš 1.1.2005. Je zameraná na mikrochirurgické operácie v oftalmológii a ambulantné vyšetrovanie pacientov.
Mikrochirurgické výkony jednodňovej starostlivosti v oftalmológii
– operácie sivého zákalu s implantáciou umelej vnútroočnej šošovky
– operácie strabismu / škúlenia/ u detí a dospelých
– operácie sekundárnej katarakty chirurgicky alebo laserom
– operácie okolia oka – nádorov mihalníc, spojovky
– operácie glaukómu laserom
– plastické operácie na mihalniciach – napr. kožné previsy viečok, chybné postavenie viečok – tieto výkony nie sú hradené poisťovňou
Všetky operácie sú realizované cestou jednodňovej starostlivosti. To znamená, že klient po absolvovaní operačného zákroku sa doliečuje v domácom prostredí. Hospitalizácia nie je potrebná.
Kontaktné údaje
Adresa : JZS v odbore oftalmológia, LNsP MUDr. Ivana Stodolu, Palúčanská 25, 031 25 Liptovský Mikuláš
Lokalizácia : Chirurgický pavilón 3. poschodie
tel: 044/5563341, 044/5563326
mail: chebenova@nsplm.sk, sivakova@nsplm.sk
Najčastejšou operáciou v oftalmológii je operácia sivého zákalu
Čo je sivý zákal?
Je to progredujúci stav, kedy Vaša prirodzená šošovka sa postupne zahmlieva. Vekom šošovka stráca obsah vody a jej hustota sa zvyšuje. U väčšiny ľudí sa vyvíja zákal pomaly a zhoršovanie videnia postupuje ďalej vekom. Sivý zákal nemusí byť len prejavom starnutia šošovky, ale môže vzniknúť aj u mladších ľudí s vysokou krátkozrakosťou, po dlhodobom užívaní kortikosteroidov, je častejší u diabetických pacientov, silných fajčiarov, pri nadmernom užívaní alkoholu, po úraze oka.
Jedinou možnosťou liečby je operácia
Pri operácii sivého zákalu vám chirurg odstráni z oka vašu šošovku a na jej miesto umiestni umelú šošovku , ktorá ostáva v oku natrvalo. Operácia sa robí ambulantnou cestou v miestnom znecitlivení/ kvapkami/ pomocou ultrazvuku, ktorý skalenú šošovku emulsifikuje /rozpustí/ a odsaje. V oku je ponechané púzdro, v ktorom bola šošovka uložená. Na konci operácie sa do púzdra implantuje umelá vnútroočná šošovka.
Ako sa prejavuje sivý zákal?
Najčastejšie je to zhoršovanie zrakovej ostrosti, videnie sa Vám zahmlieva, pozorujete tmavé škvrny a tiene, inokedy dvojité videnie, máte zmenené vnímanie farieb alebo zvýšenú citlivosť na svetlo v noci. Máte dojem zlých okuliarov, ktoré používate.
Aké môžu byť umelé vnútroočné šošovky?
Vnútroočné šošovky sú vyrobené z moderných akrylátových materiálov. Na našom pracovisku preferujeme implantáciu najkvalitnejších vnúroočných šošoviek od renomovaných svetových výrobcov s vynikajúcou dlhodobou čistotou a priehľadnosťou materiálu .Tradičné vnútroočné šošovky sú jednoohniskové poskytnú Vám jasné videnie do diaľky. Avšak do blízka budete potrebovať okuliare na čítanie. Tieto šošovky hradí zdravotná poisťovňa. Individuálne je možné požiadať o špeciálne prémiové šošovky, ktoré eliminujú astigmatismus /tórické/, dvojohniskové alebo viacohniskové šošovky. Vhodnosť implantácie týchto šošoviek je potrebné prekonzultovať s Vašim operatérom. Tieto prémiové implantáty si hradí klient sám. Na našom pracovisku je doplatok k operácii sivého zákalu 50 Eur za špeciálny jednorázový operačný materiál.
Pooperačný priebeh
Pri bezproblémovom operačnom priebehu klient absolvuje pooperačnú kontrolu a ošetrenie pred prepustením operatérom. Tak ako pri každom chirurgickom zákroku, ani tu sa nedajú vylúčiť úplne komplikácie. Ich percento je však mizivé. Vždy sa dajú riešiť užívaním kvapiek alebo reoperáciou. Ďalšia kontrola je na druhý deň. Zraková rehabilitácia je pomerne rýchla, videnie sa vám navráti v priebehu niekoľkých hodín po operácii, a bude sa stále v priebehu nasledujúceho týždňa až dvoch zlepšovať. U niektorých môže pár dní pretrvávať hmlistejšie videnie. Prvú kontrolu absolvujete na pracovisku JZS, ďalšie kontroly budú realizované u Vášho očného lekára. Klient spravidla vidí dobre do diaľky, okuliare do blízka sa predpisujú po 4 týždňoch, kedy sa spravidla liečba ukončí.Výsledok kvality videnia po operácii ovplyvňujú viaceré faktory medzi nimi aj pridružené iné choroby oka napr. ochorenia sietnice, tupozrakosť, priehľadnosť rohovky,stav zrakového nervu.
PRACOVNÍCI ODDELENIA
MUDr. Sidónia Siváková
vedúci lekár
Lekári
Zástupca vedúceho lekára: MUDr. Iveta Jarošová
MUDr. Jana Oslancová
Manažérka pre dennú zmenu
Mgr. Martina Chebeňová
Operačné sestry
Beáta Zelinová
Mgr. Viera Kmečová
Mgr. Eva Chebeňová